ADMIRAL AMJAD KHAN NIAZI

 

ADMIRAL AMJAD KHAN NIAZI NI(M) HI(M) SI(M) SBT OM , IS AN ADMIRAL IN THE PAKISTAN NAVY WHO IS THE 17TH  CHIEF OF NAVAL STAFF OF PAKISTAN. HE ASSUMED CHARGE ON OCTOBER 7, 2020 . HE PREVIOUSLY SERVED AS PRINCIPAL SECRETARY TO CHIEF OF THE NAVAL STAFF AND DIRECTOR-GENERAL NAVAL INTELLIGENCE, IN ADDITION TO COMMANDING 2 ZULFIQUAR-CLASS FRIGATE.

CAREER

AMJAD KHAN NIAZI WAS COMMISSIONED IN OPERATIONS BRANCH OF PAKISTAN NAVY IN 1985 AND ALSO WON THE COVETED SWORD OF HONOUR UPON COMPLETION OF INITIAL TRAINING AT PAKISTAN NAVAL ACADEMY IN KARACHI.

HIS COMMAND APPOINTMENTS INCLUDE COMMANDER, PAKISTAN FLEET, COMMANDING OFFICER OF PNS BADR AND PNS TARIQ, 18TH DESTROYER SQUADRON COMMANDER, COMMANDANT PNS BAHADUR AND COMMANDANT PAKISTAN NAVY WAR COLLEGE/ COMMANDER CENTRAL PUNJAB, LAHORE.

CHIEF OF NAVAL STAFF

ON OCTOBER 7, 2020, THE PRESIDENT OF PAKISTAN ARIF ALVI APPOINTED AMJAD KHAN NIAZI THE CHIEF OF NAVAL STAFF OF PAKISTAN.[

DATES OF RANKS

Rank Date
Admiral (CNS) October 2020
Vice admiral January 2019
Rear admiral July 2015
Commodore February 2011
Captain September 2007
Commander June 2002
Lieutenant commander October 1995
Lieutenant July 1988
Sub-lieutenant June 1986
Midshipman June 1985

 

General Officer IN NAVAL WAR COLLEGE LAHORE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top